Wakacjezdzieckiem

Góry Świętokrzyskie

Atrakcje turystyczne dla dzieci w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to najniższe pasmo górskie w Polsce. Nazwa wzięła się do relikwii Krzyża Świętego, które są przechowywane w klasztorze na Łysej Górze. W okolicy można nie tylko aktywnie spędzić czas ale i zobaczyć wiele ciekawych miejsc.  

Na miejsce dojedziesz samochodem i będzie on bez wątpienia najwygodniejszym środkiem transportu. Jeżeli jednak chcesz ominąć korki i wybrać pociąg to do Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Sandomierza  bez problemu dojedziesz pociągiem. 

Muzea i zabytki

Atrakcją dla dzieci, z której można korzystać cały rok, spędzając wakacje w górach,  jest Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”. Zimą oferuje naukę jazdy na nartach dla dzieci. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt a także zjeść ciepły posiłek.  W ośrodku znajdziesz także aleję miniatur z najsłynniejszymi budowlami na całym świecie, kino 6D,  park linowy i lunapark. Na miejscu możesz skorzystać z wypożyczalni quadów i buggy, eurobungy, a także z atrakcji dla mniejszych dzieci. Głód również nie będzie straszny, bo na miejscu znajdują się restauracje z pysznym jedzeniem. 

Wycieczką do czasów dzieciństwa z pewnością będzie wizyta w Muzeum Zabawek w Kielcach. Najstarsze tego rodzaju muzeum w Polsce ma w swojej kolekcji eksponaty z XVIII wieku! Od drewnianych zabawek aż do lalki Barbie. Ty i Twoja rodzina dowiecie się jak zmieniały się zabawki i ich wygląd. Dzieci mogą nie tylko oglądać, ale i dotykać eksponatów. 

Na terenie XIX-wiecznego zabytkowego Zespołu Wielkopiecowego w Starachowicach utworzono Muzeum Przyrody i Techniki. Można znaleźć tutaj prawdziwe hutnicze zabytki. Znaleźć można także estakadę kolejową, Wielki Piec i maszynę parową. Sekcja Samochodów Ciężarowych zaprasza na oglądanie pierwszych Starów. 

Natomiast w Zielonce koło Iwanisk na otoczonym lasem terenie znajduje się wioska indiańska „Bonanza”. W czterech indiańskich namiotach tipi mieści się między innymi - świetlica z kinem, wystawa przedmiotów indiańskich, strefa relaksu i miejsca noclegowe. Na terenie wioski można postrzelać z łuku, przejść przez Wąwóz Duchów i zobaczyć kowbojski cmentarz. 

Aktywnie i na świeżym powietrzu

Zamek Krzyżtopór – W logo ma krzyż i topór, stąd nazwa. Miejsce ma do zaoferowania 5 różnych tras podczas, których zwiedzisz bastiony, oficynę i pałac, źródła i ogrody, piwnice, a także trasę dla odważnych. To świetne miejsce na zabawę w odkrywanie nowych miejsc. Można się także wybrać na zwiedzanie nocne i spotkać ducha Białej Damy. 

Możemy skorzystać z Basenów Mineralnych Solec-Zdrój z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową. Na miejscu możesz skorzystać ze strefy basenowej. Znajdziesz tam baseny rekreacyjne, specjalnie miejsca dla dzieci i sauny. Na miejscu czeka również możliwość wzięcia udziału zajęciach z aqua aerobiku i nauce pływania. Można skorzystać także z usług przychodni rehabilitacyjnej, a po wspólnej zabawie zjeść coś pysznego w strefie kawiarni i restauracji.

Wycieczka ciuchcią Expres Ponidzie, która kursuje na trasie między Jędrzejowem, a Pińczowem to również ciekawa atrakcja. Lokomotywa spalinowa i retro wagony sprawiają, że można przenieść się do innego świata chociaż na chwilę. W Oblęgorku zajrzeć do Pałacyku Henryka Sienkiewicza ofiarowanego pisarzowi w roku 1900 przez polskie społeczeństwo z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Dokoła posesji rozciąga się park, a prowadzi do niego aleja lipowa. 

Powstała na wapiennych skałach Jaskinia Raj jest genialnym przykładem na  podziemną działalność wody. Na miejscu można zobaczyć niezwykłe formy skalne, które w dużym zagęszczeniu występują w środku jaskini. Została przystosowana tak, by turyści,  w tym dzieci mogli swobodnie się przemieszczać. 

Sandomierz - miasto położonego na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast Polski. Nazywane „małym Rzymem”,bo leży na siedmiu wzgórzach. Historię miasta można zgłębić podczas zwiedzania podziemną trasą turystyczną. To miejsce w pełni przygotowane na zwiedzających. Po drodze znajdziesz wiele ciekawych eksponatów i fresków. Przewodnik ciekawie opowiada legendy i sprzedaje fakty o historii miasta. Zamek Kazimkerzowski stoi otworem. Kiedyś faktycznie mieszkali tam książęta. Podczas zwiedzania koniecznie udajcie się pod Bramę Opatowską.  Jeżeli jesteście fanami spędzania czasu aktywnie to koniecznie przejdźcie się Wąwozem królowej Jadwigi. Prawdziwym rajem dla dzieci jest Kompleks Świętokrzyska Polana z dużym placem zabaw, parkiem miniatur czy akwariami.  Warto odwiedzić także otwarte niedawno muzeum serialu Ojciec Mateusz, którego akcja dzieje się właśnie w Sandomierzu. 

Obiekty przyjazne dzieciom w regionie
Łazy 17 , 26-010 Wilków
Liczba miejsc: 50
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
  • Teren ogrodzony
Współna 58 , 26-004 Bieliny
Liczba miejsc: 6
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
  • Teren ogrodzony
Bałtów 153a , 27-423 Bałtów
Liczba miejsc: 10
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
  • Krzesełko do karmienia
  • Zniżki dla dzieci
  • Łóżeczko
  • Boisko

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www