Białka Tatrzańska to znana miejscowoś góralska, położona blisko Tatr idealne nadająca się do wypoczynku i regeneracji sił. Ośrodek narciarski Bania SKI & FUN położony w sąsiedztwie Term Bania oraz centrum narciarskiego Kotelnica oferuje cztery wyciągi narciarskie: dwa 400-metrowe dla średniozaawansowanych narciarzy oraz dwa o długości 200 i 140 metrów dla początkujących. Jest to doskonałe miejsce na narty z dzieckiem. Specjalnie dla małych gości przygotowano malutkie wyciągi, w pobliżu których dzieci swobodnie mogą zmagać się z nartami lub snowboardem. Przedszkole na śniegu Kubusia uszykowało górkę, na której można pojeździć na ślizgach, sankach lub innych śnieżnych pojazdach dostępnych w wypożyczalni. Największym powodzeniem maluchów cieszy się SNOW-TUBING, czyli jazda na „oponkach”. Wszystkie stoki Bani są oświetlone, nagłośnione i starannie przygotowane przez maszyny śnieżne. Dzięki temu narciarze, którzy stawiają pierwsze kroki lub jeżdżą słabo czują się pewnie i bezpiecznie. Na Bani można jeździć w ramach karnetu TatrySki.
Adres:
Bania SKI & FUN
ul. Środkowa 181
34-405 Białka Tatrzańska
http://www.bania.pl
„Dobra zabawa i jazda na maxa dla całej rodziny” – to hasło zachęcające turystów do odwiedzenia Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. Ośrodek działający od 2001 roku dysponuje 14 km tras narciarskich, łącznie 5 wyciągami - trzema kolejami linowymi (o długości 1380m, 1350m i 800m) oraz dwoma wyciągami orczykowymi o długości 690 metrów każdy (czynne od 9 do 22). Do dyspozycji turystów są 4 trasy zjazdowe, w tym jedna posiadająca homologacje FIS. Nartostrady zostały tak wytyczone aby mogli korzystać z nich narciarze i snowboardziści posiadający różne umiejętności jazdy. Wszystkie trasy zjazdowe Kotelnicy są sztucznie naśnieżane, oświetlone i codziennie ratrakowane. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu, serwis, szkoła narciarska, a w pogotowiu ratownicy TOPR. Kotelnica oferuje system kart wspólnych z ośrodkami Bania (specjalna oferta dla dzieci) i Kaniówka. Prócz infrastruktury narciarskiej kompleks posiada karczmy (przy dolnej i górnej stacji kolei) oraz bezpłatne parkingi.
Adres:
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska Sp. z o.o.
Środkowa 181b
34-405 Białka Tatrzańska
http://www.bialkatatrzanska.pl
Kaniówka to ośrodek narciarski położony w górnej części Białki Tatrzańskiej. Turystom oferuje trzy wyciągi orczykowe - pierwszy o długości 430 metrów, drugi o długości 190 metrów oraz trzeci 170-metrowy, przeznaczony głównie dla maluchów - oraz otwartą w 2012 roku nowoczesną 4-osobową kanapę o długości 450 m. Od niedawna dla maluchów przygotowano również specjalny wyciąg taśmowy. Cztery łatwe, dostępne trasy są oświetlone i dobrze przygotowane. Przy wyciągu znajduje się szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz atrakcyjny kompleks wypoczynkowy Kaniówka SKi Resort wraz z basenem i sauną. Kaniówka dysponuje także dużym parkingiem oraz bardzo dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną. Na miejscu działa karczma. W Białej Tatrzańskiej górale często mówią: „u nas jest ino dziesięć miesięcy zimy a reszta to samo lato” i trudno się z tym s:twierdzeniem nie zgodzić.
Adres:
Wyciąg Narciarski Kaniówka S.C.
Kaniówka 19
34-405 Białka Tatrzańska
http://www.kaniowka.pl
Bukowina Tatrzańska jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, usytuowana we wschodniej części Pasma Gubałowskiego. Ze wszystkim ośrodkami narciarskimi w okolicy posiada łącznie 23 wyciągi narciarskie: 14 talerzykowych, 8 orczykowych oraz 1 krzesełkowy. Większość ośrodków w tym miejscu daje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego jak i snowboardowego oraz nauki jazdy na nartach wraz z instruktorem. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i przygotowane przez ratraki. W centralnej części Bukowiny działają 3 wyciągi orczykowe – „Smyk"”, „U Andrzeja” i „Na Odewsiu” o długości odpowiednio 400, 300 i 320 metrów. Zimowe szaleństwa w tym rejonie dla całej rodziny umożliwiają trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, z doskonałym zapleczem noclegowym i gastronomicznym.
Adres:
Bukowina Tatrzańska
ul. Długa 70
34-530 Bukowina Tatrzańska
„Ufo”, „Halny”, „Mały Kasprowy”, „Bartek” to nazwy licznych wyciągów na Wierchu Olczańskim. Jest to największy w Bukowinie Tatrzańskiej kompleks narciarski, położony na stoku północnym i północno zachodnim. Stacja dysponuje łącznie 9 wyciągami: 5 talerzykowych, 3 orczykowe i 1 kolej krzesełkowa o długości 400 metrów (czynne od godz. 9 do ostatniego narciarza). Wszystkie trasy są oświetlone ratrakowane, a niektóre naśnieżane. Obok szałasu „Koliba” znajduje się krótki wyciąg linowy dla dzieci oraz bezpieczna trasa narciarska do nauki jazdy. W pobliżu ośrodka działają wypożyczalnie sprzętu, stoiska serwisowe, szkółki narciarskie, liczne bufety, WC, bezpłatne parkingi oraz domy wypoczynkowe.
Adres:
Wyciąg narciarski Olczański Wierch
ul. Olczański Wierch 38
34-530 Bukowina Tatrzańska
Polana Głodówka (1080 m n.p.m.) położona 3 km od centrum Bukowiny Tatrzańskiej jest znanym w całej Polsce punktem widokowym na tatrzańskie szczyty - stąd rozciąga się przepiękny widok na 76 kilometrową panoramę Tatr. Jej zaletą jest rekordowo długo zalegający śnieg, często do końca kwietnia. W tej okolicy znajdują się 3 wyciągi narciarskie: „Brzegi-Głodówka” o długości 400 metrów i dwa wyciągi orczykowe, każdy po 350 metrów (otwarte od 9 do ostatniego klienta). Teren idealnie nadaje się do nauki jazdy, ponieważ oświetlone trasy są łatwe i dość płaskie. Na miejscu można skorzystać z usług licencjonowanego instruktora, który zarówno dzieci jak i dorosłych nauczy niezbędnych zachowań na stoku. W ośrodku narciarskim Głodówka do dyspozycji turystów są liczne szałasy gastronomiczne i bezpłatne parkingi.
Adres:
Wyciąg narciarski Głodówka
Polana Głodówka
34-530 Bukowina Tatrzańska
Polana Szymkówka w Bukowinie Tatrzańskiej od dziesięcioleci tętni życiem. Od maja 2004 jej atrakcją jest możliwość spróbowania regionalnych potraw, w jedynej w całej okolicy Karczmie Widokowej, w której dookoła sali wstawiono 13 panoramicznych okien i wybudowano duży taras widokowy, dzięki czemu wszyscy mogą podziwiać piękno Tatr i niepowtarzalne zachody słońca. Widok na góry odejmuje obszar od Kasprowego Wierchu aż po Słowackie Tatry Wysokie. Z drugiej zaś strony widać Pilsko i Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. W okresie zimowym na Polanie Szymkówka funkcjonują dwa wyciągi orczykowe: „Juhas, Polana Szymkówka” o długości 350 metrów i „Baca, Polana Szymkówka” długi na 650 metrów. Przy górnych stacjach znajduje się szkółka narciarska, wypożyczalnia zimowego sprzętu, serwis, dwa bufety oraz bezpłatny parking.
Adres:
Polana Szymkówka
ul. Sportowa 4
34-530 Bukowina Tatrzańska
Kompleks Narciarski Wysoki Wierch w Bukowinie Tatrzańskiej oferuje swoim klientom cztery wyciągi talerzykowe: „Niedźwiadek” o długości 524m, „Na Wysokim Wierchu” (500 m), „Ku Dolinie” (400m) i „Wysoki Wierch” długi na 350m (czynne codziennie od 9 do 22). Oświetlone i ratrakowane stoki nadają się do jazdy zarówno dla osób początkujących jak i średnio zaawansowanych, co umożliwia zjazdy ze stoku całymi rodzinami. Stacja gwarantuje profesjonalnych instruktorów nauki jazdy na nartach i deskach snowbordowych oraz wypożyczalnie sprzętu i jego serwis. Przy wyciągach znajduje się parking na około 40 samochodów osobowych, a naprzeciwko zaplecze gastronomiczne z restauracją i szałasem regionalnym.
Adres:
Kompleks Narciarski Wysoki Wierch
ul. Leśna 26
34-530 Bukowina Tatrzańska
Gliczarów Górny jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Zlokalizowany jest na równoleżnikowym wzgórzu, rozpostartym od Białego Dunajca na zachodzie aż po Bukowinę Tatrzańską na wschodzie. Stacja narciarska przy pensjonacie „u Steni” (czynna od godz. 8 do 22) oferuje trzy „rodzinne” wyciągi o różnym stopniu trudności. Pierwszy z nich przygotowany został z myślą o najmłodszych - ogrodzona trasa dla dzieci ma długość 60 m. Drugi o długości 400 m przeznaczony jest dla początkujących narciarzy, a trzeci to rozrywka dla zaawansowanych - długość trasy wynosi 500 m przy 85 metrowej różnicy wzniesień. Trasy rozpoczynają się w Fiśkowej Dolinie i kończą na Dziadkówce (ok. 1000m n.p.m.), są oświetlone i sztucznie zaśnieżane. Willa „u Steni” turystom oferuje pokoje 2, 3, 4, 5 osobowe o wysokim standardzie z bezprzewodowym dostępem do internetu i zamykanym parkingiem (gościom pensjonatu przysługuje 20% zniżki na wyciągi narciarskie). Organizowane są też kuligi, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.
Adres:
Stefania i Kazimierz Rzadkosz
Gliczarów Górny 157
34-425 Biały Dunajec
http://www.usteni.z-ne.pl
„Gliczarów Dolny - Być jak ptak wolny!” - takim hasłem wszystkich turystów do odwiedzin zaprasza wyciąg narciarski „Sami Swoi”. Jest to malowniczy ośrodek położony na Pogórzu Gliczarowskim, spinającym Gliczarów Dolny z Gliczarowem Górnym. Położenie wyciągu, jego standard oraz poziom przygotowanych tras zjazdowych zapewnia wszystkim gościom wspaniały wypoczynek i wiele niezapomnianych wrażeń z jazdy na nartach czy snowboardzie. Dzieci i początkujący narciarze mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanego krótszego wyciągu i łagodniejszej trasy. Stoki są oświetlone, naśnieżane i przygotowywane przez ratrak, dodatkowo ośrodek dysponuje szkółką narciarską, wypożyczalnią sprzętu sportowego oraz bezpiecznym parkingiem. Przy dolnej stacji w pięknym stylowym budynku mieści się dwupoziomowa karczma oraz pensjonat.
Adres:
Sami Swoi
ul. Gliczarów Dolny
34-425 Biały Dunajec
http://www.samiswoi.zakopane.biz
U podnóża Tatr leży przepiękna miejscowość Małe Ciche (znajduje się 12 km od Zakopanego i 9 km od Bukowiny Tatrzańskiej) - to jedna z najmniejszych wsi na Podhalu, zagubiona w dolinie wśród podtatrzańskich lasów. Charakter wioski najtrafniej oddaje jej nazwa. Nie ma w niej trudnych i długich tras narciarskich, nie ma też tłoku i zgiełku. Wśród narciarzy przeważają miłośnicy ciszy i spokoju. To doskonałe miejsce dla początkujących i dzieci, które dla siebie mają specjalnie wydzielone miejsce. Ośrodek narciarski w godzinach od 9 do 22 oferuje dwa wyciągi orczykowe oraz nowoczesną czteroosobową kolej krzesełkową o długości 1250 metrów. Przy Głównym Budynku Dolnej Stacji można skorzystać z wypożyczalni sprzętu, profesjonalnego serwisu, mini sklepu sportowego oraz szkoły narciarskiej. Po intensywnym uprawianiu sportu i zabawie na śniegu chwile relaksującego odpoczynku oferują okoliczne restauracje, szałasy gastronomiczne i liczne kwatery noclegowe.
Adres:
A. Bielawa Sport Sp. z o.o.
Małe Ciche 62a
34-531 Murzasichle
http://www.maleciche.com
Wyciąg narciarski Panorama w miejscowości Małe Ciche jak sama nazwa wskazuje daje szeroki i rozległy widok krajobrazu. Stacja dysponuje dwoma wyciągami orczykowymi o długości 400 metrów każdy i świetnie przygotowaną trasą dla średnio zaawansowanych. Oświetlony i naśnieżany stok zakończony bezpiecznym wypłaszczeniem daje poczucie komfortu szczególnie mało doświadczonym narciarzom. W pobliżu wyciągu znajduje się zaplecze gastronomiczne, parking i wypożyczalnia sprzętu sportowego z pełnym serwisem, a także możliwością nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Stylowy i drewniany Dom Wypoczynkowy Panorama z tarasem i widokiem na Tatry zaprasza wszystkich miłośników białego szaleństwa na kuligi zakończone ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Adres:
Dom Wypoczynkowy
„Panorama”
Małe Ciche 32A
34-531 Murzasichle
http://www.panorama.maleciche.pl
Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r. leży w gminie Poronin, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Stacja Narciarska Murzasichle to cztery wyciągi orczykowe o długości od 300 do 350 m, stoki - zaśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Wyjątkową atrakcją jest tor do snowtubingu. Snowtubing to zjazd na specjalnych oponach po wyznaczonym odcinku trasy (opony te wyciągane są w górę wyciągiem). Frajda dla dzieci i nie tylko... Ośrodek zapewnia opiekę TOPR i dwa darmowe parkingi, a dodatkowo w pobliskim sąsiedztwie szkołę narciarską „Śliwa Extream”, wypożyczalnie sprzętu oraz karczmę „Dujawica II” ze smaczną góralską kuchnią.
Adres:
Stacja Narciarska Murzasichle
Murzasichle 1
34-531 Murzasichle
http://www.murzasichle.net.pl
Zakopane jest dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nieformalnie nazywane „zimową stolicą Polski”, a Kasprowy Wierch ze względu na swoje położenie (1987 m n.p.m.) najpopularniejszą „narciarską górą”. Ze szczytu Kasprowego prowadzą dwie trasy narciarskie. Pierwsza do Hali Gąsienicowej, która spełnia wymagania FIS, a korzystający z niej narciarze mają do dyspozycji czteroosobową kolej krzesełkową o długości 1180 metrów. Druga trasa narciarska prowadzi do Hali Goryczkowej (kolej krzesełkowa o długości 1624 m). Trasy ze względu na stromiznę i trudne warunki terenowe są nieodpowiednie dla początkujących - mogą nimi zjeżdżać jedynie doświadczeni narciarze (dla dzieci tylko bardzo dobrze jeżdżących na nartach!). Obydwie trasy posiadają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic, a przy dużej ilości śniegu nawet do centrum Zakopanego. Całkowita długość trasy Goryczkowej na odcinku Kasprowy Wierch – Kuźnice wynosi około 8 km, a trasy Gąsienicowej na podobnym odcinku – około 10 km. Obydwie trasy pokonują tę samą różnicę wysokości wynoszącą około 950 m. Goryczkowa ze względu na urozmaicony teren narciarski uchodzi za najpiękniejszą trasę narciarską w Polsce, natomiast Gąsienicowa charakteryzuje się wspaniałą scenerią wysokogórską. Obecnie na Kasprowy Wierch można wyjechać nowoczesnym wagonem z panoramicznymi szybami, zapewniającymi niezapomniany widok na Tatry.
Adres:
Polskie Koleje Linowe sp. z o.o.
ul. Krupówki 48
34-500 Zakopane
http://www.pkl.pl
Gubałówka (1126 m n.p.m.) położona jest na terenie Zakopanego, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Po wschodniej stronie znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej Butorowy Wierch. Na Gubałówkę z Zakopanego prowadzi kolej linowo-terenowa, wybudowana w 1938 roku o długości 1338 m, a na Górną Polanę Gubałówki wyciąg orczykowy o długości 300 metrów. Do dyspozycji turystów są dobrze przygotowane ratrakowane i sztucznie zaśnieżane trasy narciarskie oraz snowboardowe - „Gubałówka” i „Polana Gubałówki”. Specjalnie dla miłośników snowboardu przygotowano halfpipe o długości 100m, szerokości 13 m i nachyleniu 16%. Tym, którym narciarska jazda przysparza więcej problemów niż radości pomocną dłoń podadzą fachowcy ze szkoły narciarskiej na Polanie Gubałówki.
Adres:
Polskie Koleje Linowe sp. z o.o.
Na Gubałówkę 1
34-500 Zakopane
http://www.pkl.pl
Nosal (1206 m n.p.m.) to reglowy szczyt tatrzański najbardziej wysunięty na północ, położony ok. 4 km od centrum Zakopanego. Można z niego podziwiać widok na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Nosal to jeden z najlepiej zorganizowanych i wyposażonych kompleksów narciarskich w Polsce. Na jego terenie znajdują się 4 wyciągi orczykowe, kolej linowa, karczma, bar, hotel, szkoła narciarska, sklep sportowy, dwie wypożyczalnie sprzętu, ski serwis oraz duży parking. Bardzo trudna trasa zjazdowa ze szczytu góry o długości 650 metrów cieszy się zainteresowaniem najbardziej ambitnych i zaawansowanych narciarzy. Kolejna trudna trasa o długości 450 metrów znajduje się przy wyciągu nr 1 „Tatrapoma H”. Początkujący i mniej zaawansowani narciarze również znajdą coś dla siebie. Przy mniejszych wyciągach orczykowych nr 3 i nr 4 „Tatrapoma P” są łatwe i łagodne trasy narciarskie o długość 250 i 240m. Wyciąg nr 2 „Tatrapoma P” przeznaczony jest dla małych gości stacji, mają oni do dyspozycji bezpieczną trasę o długości 145 metrów. Wszystkie trasy w ośrodku są sztucznie naśneżane i oświetlone, a na specjalne życzenie klientów istnieje możliwość udostępnienia wyciągu również w nocy.
Adres:
Centrum Narciarskie NOSAL
ul.Balzera 30
34-500 Zakopane
http://www.nosal.pl
Ośrodek Polana Szymoszkowa jest nowoczesnym kompleksem narciarskim w pobliżu Hotelu Kasprowy. Niesłabnącym powodzeniem narciarzy cieszą się czteroosobowe i sześcioosobowe koleje o długości odpowiednio 360 i 1291 metrów oraz wyciąg orczykowy o długości 200m. Zaletą tego stoku jest dogodny dojazd, sztuczne naśnieżanie, oświetlenie i lekkie nachylenie przez co idealnie nadaje się do nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Przy dolnej stacji kolei znajduje się wypożyczalnia i serwis sprzętu (specjalna ulga rodzinna), oraz szkoła narciarska „Ski Tatry”, która zaprasza do siebie zarówno dzieci jak i starsze osoby. Niewątpliwą atrakcją stoku jest Karczma Pająkówka z niepowtarzalnym widokiem całej panoramy Tatr.
Adres:
Dorado sp. z o.o.
Polana Szymoszkowa 2
34-500 Zakopane
http://www.szymoszkowa.pl
Ośrodek narciarski Harenda usytuowany jest przy leżącym na obrzeżach Zakopanego osiedlu o tej samej nazwie. Teren Harendy leży na wysokości 770 m n.p.m. u podnóża Rafaczówki, sąsiadującej od północnego zachodu z grzbietem Gubałówki. Kompleks dysponuje czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym (z kanapą wydzieloną dla każdej z osób indywidualnie) o długości 600 metrów oraz trzema mniejszymi wyciągami orczykowymi (czynne w sezonie w godz. 9-21). Ośrodek Rekreacyjny Harenda to zimowa stacja sportowa z sześcioma trasami narciarskimi i snowboardowymi. Dla niezbyt wprawionych narciarzy przygotowano cztery trasy (3 zielone, w tym jedna wyjątkowo łatwa dla dzieci i 1 niebieska – średnio trudna). Dla zaawansowanych miłośników nart stacja oferuje dwie równoległe trasy: czerwoną i bardzo trudną – czarną. Stok jest sztucznie śnieżony, oświetlony i ratrakowany. Na terenie kompleksu znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego z serwisem, budynek szkoły narciarskiej, karczma regionalna oraz 4 parkingi. Jak mówią górale - Pytomy Wos piknie na Harende!
Adres:
Harenda – Wyciągi Sp. z o.o.
ul. Harenda 63
34–500 Zakopane
http://www.harendazakopane.pl
Stacja Narciarska Witów-Ski - Pokochasz zimę! Takim hasłem wszystkich turystów do Witowa zaprasza czternastokrotna złota medalistka mistrzostw Polski w snowboardzie - Jagna Marczułajtis i jej szkoła narciarska. Znana olimpijka to nie jedyna atrakcja zimowego ośrodka, czteroosobowa kolej linowa o długości 1000 metrów, wyciąg orczykowy dla dzieci i osób początkujących o długości 120 metrów, snowpark, odpowiednio naśnieżone, oświetlone oraz nagłośnione stoki to kolejne atuty stacji. Kompleks przygotował dla dzieci Kinder Park, w którym znajdą zjeżdżalnie, tunele, karuzele oraz specjalną taśmę, która wywozi je na górną część parku. Bezpieczeństwo zapewnia wyszkolona kadra TOPR, jak również ochrona posiadająca licencję oraz monitoring rozmieszczony na obszarze całego stoku. Ośrodek gwarantuje bezpłatny transport ski busem z Zakopanego.
Adres:
Witów-Ski Sp. z o.o.
Witów 205c
34-512 Witów
http://www.witow-ski.pl
NOCLEGI W REGIONIE TATRY I PODHALE - ZOBACZ