Mierzeja Wiślana i Żuławy

Kolejka wąskotorowa

Wybierając się nad Morze Bałtyckie, możecie zasmakować przejażdżki wąskotorową koleją, łączącą Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdański. Żuławska Kolej Dojazdowa jest jedną z najstarszych w Polsce. W 2002 zorganizowano pierwszy przejazd koleją i od tego czasu cieszy się ona stałym zainteresowaniem turystów. Istnieje możliwość wynajęcia pociągu w ramach programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wybór trasy i atrakcji zależy od konkretnej grupy, a program może obejmować zwiedzanie ciekawych miejsc na trasie przejazdu pociągu. Wyprawa zabytkowymi wagonami stwarza idealną okazję do fotografowania przyrody oraz podziwiania krajobrazu Żuław.

Adres

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych

ul. Dworcowa 29
82-100 Nowy Dwór Gdański
Tel. 055-247-36-72
E-mail: ptmkz@wp.pl

http://ptmkz.pl/

 

 Zamek w Malborku

W latach 80-tych XIII wieku rozpoczęto budowę zamku zwanego wówczas Grodem Marii. To niemiecki Zakon Krzyżacki przybył ze swoją misją chrystianizacyjną na te tereny i przebywał w malborskiej rezydencji. Od 1309 do 1457 r. był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a Malbork stolicą zakonnego państwa. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych obiektów reprezentujących styl sztuki gotyckiej na świecie. Cały kompleks podzielony jest na trzy części – zamek niski, średni oraz wysoki. W Muzeum Zamkowym, założonym w 1961 r. , możecie obejrzeć liczne wystawy stałe oraz czasowe opowiadające historie miejsca, prezentujące liczne przemiany architektoniczne obiektu, ekspozycje średniowiecznej broni czy zbiory bursztynów. Na krzyżackim dworze odbywają się również różne imprezy plenerowe np. inscenizacje zdobywania twierdzy przez wojska polsko-litewskie po bitwie pod Grunwaldem. Prowadzi się również warsztaty archeologiczno- konserwatorskie dla dzieci. O ważności miejsca świadczy fakt, że w 1997 r. zamek krzyżacki w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Adres
Muzeum Zamkowe w Malborku
ul. Starościńska 1
82-200 Malbork
Tel. 055 647-08-00(-02)
Fax 055 647-08-03
Kasy biletowe: 055 647-09-78
kasa@zamek.malbork.pl
http://www.zamek.malbork.pl


Muzeum Bursztynu w Stegnie

Wyjątkowość procesu przemiany żywicy w bursztyn do dzisiaj budzi wiele emocji oraz podziw miłośników tych pięknych klejnotów Bałtyku. Prywatny zbiór bursztynów Wojciecha Głodzika możecie obejrzeć w Muzeum Bursztynu w Stegnie, w żuławskim domu podcieniowym. Wyjątkowa kolekcja zawiera rożnego rodzaju bryły z uwięzionymi w nich owadami oraz roślinami. Na miejscu poznacie również historię zaginionej Bursztynowej Komnaty, nauczycie się rozróżniać prawdziwe okazy od falsyfikatów oraz zobaczycie drzewo ociekające bursztynem. Jantary wytworzyły się około czterdzieści milionów lat temu. Zawierają w sobie ślady pradawnego życia, które fascynuje, ciekawi i nie pozostawia nas obojętnym.

Adres
Bursztynowa Komnata
ul. Gdańska64
82-103 Stegna
Tel. 552474209
E-mail: glodzik@neostrada.pl
http://www.bursztynowakomnata.com


Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

We Fromborku swoją siedzibę znalazło wyjątkowe miejsce – Muzeum Mikołaja Kopernika – zawierające liczne eksponaty związane z historią astronomii. W skład obiektu wchodzi kompleks katedralny z XIV-XVIII wieku z Pałacem Biskupim, Wieżą Kopernika, w której niegdyś mieściło się jego mieszkanie, a także Dzwonnicą i Nowym Wikariatem. W zbiorach muzeum znajdują się dwa egzemplarze słynnego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium, napisanego w roku 1566 i 1617, przyrządy astronomiczne wraz z kopiami narzędzi używanych przez samego astronoma.
Obiekt prezentuje także regionalne zabytki archeologiczne z Fromborka i Wzgórza Katedralnego oraz przedstawia wystawy malarstwa, rzeźby i grafiki. Od 1973 r. działa Planetarium, w którym na kopule sztucznego nieba o średnicy 8m prezentowane są obrazy ciał niebieskich. Pracę Planetarium wspiera Obserwatorium Astronomiczne.

Adres
Muzeum Mikołaja Kopernika
14-530 Frombork,
ul. Katedralna 8
Tel.: 0 55 244 00 71
Fax: 0 55 244 00 72
E-mail: frombork@frombork.art.pl
http://www.frombork.art.pl

 

ZOBACZ NOCLEGI W REGIONIE MIERZEJA WIŚLANA