Wakacjezdzieckiem
Strona główna » Relacje z podróży » Dzień z księżną Daisy

Dzień z księżną Daisy

Jest takie miasteczko, w którym wszędzie widać książęcą rękę. Pszczyna, bo o niej mowa, nie bez przyczyny nazywana jest „Perłą Górnego Śląska”. Do zobaczenia jest wiele, a rodziny z dziećmi czują się tam jak u siebie. Hania odwiedziła Pszczynę dwa razy i na pewno jeszcze tam wróci.

DSC07271rs.jpg

 

Najbardziej oczywistym celem turystów jest piękna, otoczona niezwykłym parkiem, rezydencja rodu von Plessów. Jako że naszej dwulatce niekoniecznie chce się oglądać muzealne eksponaty (choć piękne i w ponad 70% oryginalne, co w polskich warunkach jest prawdziwym ewenementem), tym razem pałac oglądaliśmy tylko z zewnątrz. Potem do wyboru były dwie trasy – na starówkę, na której czeka ławeczka z księżną Daisy, czyli najsłynniejszą mieszkanką tutejszego pałacu lub do Pokazowej Zagrody Żubrów.

DSC07230rs.jpg

 

Wybraliśmy drugą opcję i był to strzał w dziesiątkę! Dziecko zachwycone. Co prawda bardziej niż posągowe żubry interesował ją dumnie przechadzający się po terenie zagrody paw (no i ten jego piękny pióropusz), ale co tam. Oprócz pawia są tam też kaczki, muflony, sarenki itp. Jest też złowroga gęś (to chyba jest gęś), która wzbudziła w Hani przerażenie, szczególnie, że - podobnie jak paw - cieszy się niczym nieograniczaną wolnością i można ją spotkać na swojej drodze.

DSC07234rs.jpg

Wracając do samych żubrów. Kiedyś były królami pszczyńskich lasów. Dziś żyje ich w pokazowej zagrodzie kilka. Każdy z nich ma imię rozpoczynające się na PL, żeby była jasność z jakiej linii pochodzą. Choć teren zagrody nie jest bardzo duży, by mieć pewność, że się je zobaczy, należy pojawić się w zagrodzie w porze karmienia. Raczej marne szanse, że zwierzęta z posiłku zrezygnują.

DSC07254rs.jpg

W znajdującym się na terenie Zagrody Ośrodku Edukacji Ekologicznej zobaczyć można wystawę zwierząt występujących w okolicach Pszczyny (wg mnie te wypchane zwierzaki zupełnie nie pasują do miejsca, ale to tylko moje zdanie). Dla starszych dzieci super atrakcją będzie trójwymiarowy film, opowiadający historię sprowadzenia żubrów do Pszczyny, a dokładnie do ówczesnego Księstwa Pszczyńskiego.

 

Informacje praktyczne:
Pokazowa Zagroda Żubrów, ul. Żorska 5

www.zubry.pszczyna.pl
 

Godziny otwarcia:
- kwiecień - październik: 9.00-19.00
- listopad - marzec: 9.00-16.00
Godziny karmienia żubrów: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00.

O naszych podróżach z małą Hanią piszę na blogu: http://www.podrozehani.blogspot.com.

Polecam również naszego Facebook’a: http://www.facebook.com/PodrozeHani


Zapraszam do czytania i wspólnych wyjazdów!

Czytaj również:

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www