Wakacjezdzieckiem
Strona główna » Relacje z podróży » Gdzie biegać na nartach w Zakopanem?

Gdzie biegać na nartach w Zakopanem?

Od nart biegowych dzieci w Skandynawii zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Miękkie buty i luźne wiązanie pozwalają małym nóżkom na swobodny ruch, nie obciążając przy tym stawów. Dzieciak uczy się łapania równowagi na nartach i poznaje radość "sunięcia" po śniegu.
W Zakopanem z trasami biegowymi do tej pory było krucho... raz po raz ktoś próbuje wyznaczyć jakąś pętlę do biegania, bo tereny wokół piękne, ale do tej pory brak było długiej regularnie utrzymywanej trasy… a bez przeratrakowanego, głębokiego śladu dzieciakom trudno złapać pierwsze szlify.
Do tej pory pozostawał teren wokół COS-u. Są tam dwie oficjalne, trasy biegowe - jedna pętla spacerowa, druga sportowa. Ta pierwsza nadaje się dla amatorów i dzieciaków. Niestety tylko dla tych, które miały już do czynienia z nartami. Trasa jest niby łagodna, ale ma dwa dość strome zjazdy i podejście. Nasza 8 latka dobrze daje tam sobie radę, ale z 3latką nie odważyłabym sie tam spacerować. Korzystanie z tras jest płatne 5 zł/ osobę. Pani w kasie policzyła tylko za dorosłych :). Dużym plusem jest wypożyczalnia nart przy samym wejściu (w sezonie zdarza się, że brakuje małych rozmiarów dla najmłodszych) i codzienne przygotowanie tras.

cos1-1.jpg

cos2.jpg
 


W tym roku pojawiły się nowe, świetnie przygotowywane trasy dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. W Kościelisku Chotarz ( z Zakopanego dojazd drogą w kierunku Kir i Witowa, skręt na Kościelisko przed stacją BP) otwarto nową 3, 5 i 10 km pętlę. Trasy są oznakowane, codziennie ratrakowane i fajnie położone. Przy trasach duży, bezpłatny parking i wypożyczalnia nart. Tuż przy parkingu trasa dla zaczynających przygodę z biegówkami - 3 km pętla po bardzo łagodnym terenie. Nasza 3,5 letnia córka tu właśnie postawiła swoje pierwsze kroki i ku naszemu zdziwieniu pokonała w ciągu godziny całą 3 km trasę. Szła wolno, ale z uśmiechem i szybko opanowała "szuranie" nóżkami. Nawet nieliczne upadki nie kończyły się głośnym płaczem. Widocznie mniej bolało niż przy upadku na nartach zjazdowych…

koscielisko3-1.jpg

koscielisko4.jpg

koscielisko5.jpg

koscielisko6-1.jpg


Po drugiej stronie drogi i parkingu ( tej samej co wypożyczalnia) znajdują się pozostałe trasy dla bardziej wytrawnych biegaczy. Tu trzeba już choć trochę panować nad nartami na zjazdach i zakrętach. Trasa jest jednak przepiękna, z możliwością wybrania długości pętli. Szczerze polecam!
Jedyny minus opisanych wyżej tras to brak nart dla dzieciaków w wypożyczalni. Rozmiarówka butów zaczyna się od 35 nr. Ale to dopiero początki, więc może już w następnym sezonie będzie pełny wybór?

 

Najbliższa wypożyczalnia z nartami dla dzieciaków to wypożyczalnia Stramy pod Nosalem ( po prawej stronie parkingu, tuż przy ulicy). Jeśli, więc wybieramy się tutaj na biegówki z maluchem trzeba najpierw pożyczyć sprzęt w Zakopanem. Cena za komplet buty + narty+kije 15 zł/ 2 godziny.

A jeśli chcemy trochę powędrować ze starszym, zaprawionym już w biegówkach dzieciakiem?
Szczerze polecam trasy na Bachledzkim Wierchu. Jedziemy prosto na Antałówkę, kierując się na parking przy kościółku NMP. Zostawiamy tam samochód i mijając po prawej stronie wyciąg dla początkujących narciarzy wychodzimy na przepięknie położone łąki. Tutaj mimo braku oficjalnej trasy, zawsze ktoś zakłada ślad. Długie, łagodne zjazdy i podejścia, przepiękne widoki, przepiękna panorama Tatr i dużo kilometrów do pokonania. Bardzo lubimy tu wracać!

koscielisko7.jpg

bachledzki8.1jpg.jpg


Do wędrowania bez wyratrakowanych tras świetnie nadają się też łąki sąsiadujące z drogą pod Reglami w okolicach dol. Strążyskiej. Zaczynamy przy parkingu przy ul. Bogdańskiego i ślad, przeważnie założony przez jakiegoś narciarza, poprowadzi nas po łące pod Regle.


bachledzki9.jpg

podreglami10.jpg


Dla starszych dzieciaków jest to naprawdę fajna przygoda. Jeśli jeszcze wybierzemy czas po świeżym opadzie śniegu i pozwolimy zakładać im ślad wycieczka na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem!

http://zakopanezdzieckiem.blogspot.com/

Czytaj również:

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www