Wakacjezdzieckiem
Strona główna » Relacje z podróży » Trójmiasto rodzinnie - jak je ugryźć?

Trójmiasto rodzinnie - jak je ugryźć?

Co poza plażami zobaczyć z dziećmi w Trójmieście? Jak spędzić deszczowe dni? Gdzie zabrać dzieciaki, aby były zachwycone i bardzo zajęte? Na szczęście w Trójmieście takich miejsc jest naprawdę mnóstwo.


GDYNIA


Najważniejszym miejscem w Gdyni jest wg mnie Skwer Kościuszki. To tam cumują okręty i żaglowce, które można zwiedzać - Błyskawica i Dar Pomorza - wielka frajda dla dzieciaków! To tam mieści się też świetne Akwarium Gdyńskie, z pięknymi morskimi stworzeniami. W sezonie letnim działa tu park rozrywki z olbrzymim kołem widokowym. Tuż obok leży plaża miejska ze sporym placem zabaw na piasku oraz Bulwar Nadmorski - miejsce idealne na spacery lub rowerową przejażdżkę. Na wielbicieli militariów czeka tam Muzeum Marynarki Wojennej. Kawałek dalej znajduje się nowa gdyńska atrakcja - kolejka linowo-terenowa wjeżdżająca na Kamienną Górę, skąd rozpościera się piękny widok na wybrzeże.
Warto wybrać się także poza centrum - do Muzeum Emigracji mieszczącym się w budynku dawnego dworca morskiego. To stamtąd m.in. wypływał słynny Batory przewożąc na swoim pokładzie tysiące emigrantów zmierzających do Nowego Jorku. Wystawy są bardzo nowoczesne, multimedialne, na licznych ekranach obejrzeć można archiwalne nagrania, wielu eksponatów można dotykać, można zaglądać w różne zakamarki, próbować, doświadczać - czyli takie muzeum, jakie lubią dzieci.
Innym miejscem na obrzeżach miasta, które trzeba z dziećmi odwiedzić, to Centrum Nauki Experyment. To wielka interaktywna wystawa, która prezentuje rozmaite procesy zachodzące w świecie. Podzielona jest na cztery działy - Hydroświat, Drzewo Życia, Akcja-Człowiek i Niewidoczne Siły. Każdy z działów pozwala na poznawanie i naukę poprzez doświadczanie i zabawę. Świetna sprawa dla dzieci w każdym wieku.

 

fot 1

 

SOPOT


W Sopocie osią miasta jest słynny deptak Monciak - tak naprawdę noszący nazwę ulicy Bohaterów Monte Cassino. Prowadzi on od dworca kolejowego (niedawno całkowicie wyremontowanego) aż do mola. Przechodząc Monciakiem mija się mnóstwo restauracji, barów, sklepów i spotyka się niesamowity Krzywy Domek. Monciak kończy się Skwerem Kuracyjnym z latarnią morską - na którą można się wdrapać i podziwiać przepiękny widok na miasto i molo. A sopockie molo jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania Trójmiasta. To najdłuższe molo nad Bałtykiem, ma ponad pół kilometra długości! A gdy już nam się znudzą wędrówki po mieście, a pogoda na to pozwala, to fajnie jest odpocząć sobie na pobliskiej plaży, poszukać bursztynów i pooddychać jodem.

fot 3

 GDAŃSK


Naszym ulubionym gdańskim muzeum jest Ośrodek Kultury Morskiej - z rewelacyjną interaktywną wystawą prezentującą rozmaite zagadnienia związane z tematyką morską. Można tu zobaczyć jak działa port, można dowodzić statkiem, można poczuć się jak w skórze pirata, albo poznać pracę archeologa morskiego. Super miejsce na parę godzin zabawy. Vis a vis tego muzeum, po drugiej stronie Motławy, znajduje się statek Sołdek oraz Spichlerze na Ołowiance - oba miejsca są oddziałami Narodowego Muzeum Morskiego i można je zwiedzać. A dostać się na nie można przepływając przez Motławę promem. Kolejnym fajnym miejscem jest Muzeum Bursztynu, gdzie zobaczyć można jak piękne przedmioty powstają z tej kopalnej żywicy. Obok muzeum znajduje się sadzawka, w której można samodzielnie poszukiwać bursztynowych "kamyczków". Jest też Błękitny Baranek - oddział Muzeum Archeologicznego, mieszczący się w zabytkowym spichlerzu. Można tu przenieść się w czasie do XIV-wiecznego Gdańska dzięki rekonstrukcji miejskiej uliczki z tamtego okresu, można przeprowadzić mini wykopaliska archeologiczne, można zapoznać się z historią Gdańska podczas zwiedzania wystaw interaktywnych. Piękne jest Muzeum Dwór Artusa, pokazujące najbardziej reprezentacyjne wnętrza gdańskich budynków. Jest też ciekawy Dom Uphagena pokazujący jak żyli i mieszkali gdańscy mieszczanie.
Nieco dalej od centrum znajdziecie kolejne trzy miejsca, których nie można pominąć w trakcie wizyty w Gdańsku. Pierwsze z nich to Centrum Hewelianum - gdańskie centrum nauki. Mieści się ono w pięknym zabytkowym forcie i pokazuje poprzez mnóstwo multimedialnych wystaw, jak działa świat. Można tu poznać różne siły natury, można zwiedzić świat poprzez prezentacje 7 kontynentów, można obejrzeć Układ Słoneczny, zaznajomić się z ludzkim ciałem i wiele, wiele innych... Bardzo lubimy to miejsce!
Niezwykle ważnym obiektem na mapie Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. To swoisty pomnik, świadectwo działalności Solidarności. To miejsce, w którym przybliżyć można dzieciom świat, który pamiętamy z lat naszego dzieciństwa (no niektórzy z nas :)). Z głośników słychać hałasy stoczni, przemówienia, na licznych monitorach obejrzeć można materiały dokumentalne, mnóstwo tu pamiątek, oryginalnych mebli i atrybutów lat 80tych. Mnóstwo tu stanowisk interaktywnych, jest też sala zabaw dla dzieci. To ważne miejsce dla historii Gdańska i całego kraju.
I ostatnim z polecanych przeze mnie oraz najnowszym gdańskim obiektem muzealnym jest Muzeum II Wojny Światowej. Jest ono niesamowicie nowoczesne, pełno tu monitorów, projektorów, ekranów dotykowych – aż 240 stanowisk multimedialnych. Prezentuje 2,5 tysiąca eksponatów z czasów wojny i zajmuje blisko 5 tyś. metrów kwadratowych. A zlokalizowane jest trzy piętra pod ziemią. Pod względem ekspozycji jest naprawdę niesamowite. Jest tu część przeznaczona dla dzieci z bardzo wymowną wystawą pokazującą postępujące okrucieństwo wojny. Wiele z ekspozycji i tematów poruszanych przeznaczona powinna być dla dzieci starszych - i z powodu nieznajomości historii przez maluchy i ze względu na drastyczność - weźcie to pod uwagę. Muzeum robi olbrzymie wrażenie, a wychodzi się z niego w bynajmniej nie radosnym nastroju… To niezwykła lekcja historii przedstawiona w sposób dosadny, ale i dostępny.
W Trójmieście według mnie nie sposób się nudzić, niezależnie od pogody i pory roku. Gdy jest upał - mamy piękne plaże do dyspozycji, a gdy jest chłodniej - zatrzęsienie świetnych obiektów muzealnych skierowanych do całych rodzin, centra nauki, parki rozrywki... Nuda? To nie tutaj :)

fot 4-1

fot 5-1

fot 7-1

 

Patrycja Kumiszcza

tedyiowedy.pl

 

  

Czytaj również:

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www